Visame pasaulyje netaisyklinga vaikų laikysena yra aktuali šiandienos problema. Remiantis Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, vaikų sveikatos profilaktinių patikrinimų metu nustatoma vis daugiau netaisyklingos laikysenos atvejų. Švenčionių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro duomenimis mūsų rajone (2014 m.) laikysenos sutrikimai diagnozuoti 13,5 proc. sveikatą pasitikrinusių mokinių. O remiantis Higienos instituto Sveikatos informacijos centro analizės duomenimis, Švenčionių rajone 7-17 m. amžiaus mokinių, apsilankiusiųjų ambulatorinėse sveikatos priežiūros įstaigose, netaisyklingos laikysenos ir skoliozės nustatymas yra maždaug 20 procentų dažnesnis už Lietuvos vidurkį.
Svarbu tai, kad netaisyklinga laikysena – tai problema, kuri ne tik atrodo neestetiškai, tačiau sukelia rimtų sveikatos sutrikimų. Kadangi, svarbiausi veiksniai, turintys įtakos laikysenos kokybei, yra asmens žinios ir fizinis aktyvumas (mažai judantiems vaikams rizika įgyti asimetrinę laikyseną yra ~2-2,5 karto didesnė negu judriems vaikams (Adaškevičienė, 2008) manome, kad apie laikysenos svarbą, jos profilaktiką, galimą korekciją būtina kalbėti ne tik namuose, bet ir mokykloje. Todėl džiaugiamės galimybe vykdyti projektą ,,Taisyklinga laikysena – sveikata ir grožis”, finansuojamą Švenčionių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis.
Projekto tikslas – suteikti teorinių žinių apie laikysenos sutrikimų priežastis ir pasekmes, laikysenos koregavimo bei profilaktikos galimybes bei praktine veikla ugdyti kasdienius įgūdžius, leidžiančius kontroliuoti kūno laikyseną, lemiančią sveikatą ir grožį.
Gimnazijos bendruomenė sveikatos ir sporto dienoje „Sveikas vaikas – stipri bendruomenė“ supažindinta su netaisyklingos laikysenos priežastimis bei galimomis pasekmėmis. Mokiniai aptarę veiksnius, lemiančius netaisyklingą laikyseną, numatė galimas netaisyklingos laikysenos prevencines priemones. Teorinės žinios taikomos ir praktinėje veikloje. Mokytojai Daiva Panavienė, Mindaugas Švereika ir Renata Grigianecienė praktinių fizinių užsiėmimų metu formuoja mokiniams taisyklingos laikysenos įpročius.
Džiugu, kad projekto lėšos sudaro galimybę išvykti, susitikti ir bendradarbiauti su šios srities specialistais. Mokiniai dėkingi Švenčionių rajono ligoninės direktoriui gerb. Tomui Saladžiui, kineziterapeutėms Anai Lukoševičienei bei Rasai Datenytei, laboratorijos vedėjai Irinai Jusienei bei medicinos biotechnologei Marijai Volkovai už prasmingą ir labai naudingą veiklą. Susitikimų – praktikumų metu Švenčionių rajono ligoninėje mokiniai teoriškai susipažino ir praktiškai išbandė kineziterapijos procedūras stuburui, pamatė (o kai kurie ir išbandė) atliekama netaisyklingos laikysenos gydomąjį ir atstatomąjį masažą, laboratorijoje sužinojo mikroelementų poveikį kaulams ir raumenims bei jų vystymuisi.
Tikime, kad projekto veiklos privers mokinius vertinti ir koreguoti laikyseną, nes taisyklinga laikysena ne tik grožis, bet ir sveikata.

Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos biologijos mokytoja Daiva Gaidamavičienė

Joomla Template by Joomla51.com